Δευτέρα 7 Οκτωβρίου 2024

Ήττα με 3-0 της Εθνικής έναντι της Κολομβίας (video)

Η Εθνική μας ομάδα δεν κατάφερε να αποσπάσει έστω το βαθμό της ισοπαλίας από την Κολομβία αφού γνώρισε την ήττα με 3-0.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δέχθηκε γκολ σε κρίσιμα σημεία και δεν έδειξε να πιστεύει πολύ στην ανατροπή.

Η εξέλιξη:

Η εθνική μας ξεκίνησε δυνατά το ματς και έκανε το πρώτο της σουτ με τον Γιάννη Μανιάτη στο 4ο προς 5ο λεπτό αλλά μπλόκαρε εύκολα ο Όσπινα.

Ένα λεπτό αργότερα όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από ολιγωρία της άμυνας. Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος προσπάθησαν να αντιδράσουν και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα στο 7’ όταν Κονέ σούταρε πεσμένος αλλά αστόχησε. Στο 45’ η Εθνική μας ομάδα έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Παναγιώτη Κονέ.

Όπως ξεκίνησε τον αγώνα άρχισε και το Β’ ημίχρονο η Εθνική μας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δέχθηκε γκολ με τον Γκουτιέρες στο 58’ και προσπάθησε άμεσα να αντιδράσει.

Στο 63’ ο Φάνης Γκέκας είχε δοκάρι με κεφαλιά και η Ελλάδα έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να μπει και πάλι στο ματς.

Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 90+3 με την ελληνική άμυνα να παρακολουθεί κοιμισμένη.

Συνθέσεις:

Κολομβία ( Χοσέ Πέκερμαν): Οσπίνα, Ζαπάτα, Γέπες, Σάντσες, Αρμέρο, Αγκιλάρ, Τεό, Τζέιμς, Κουαδράδο, Ιμπάρμπο, Ζουνίγκα.

Ελλάδα ( Φερνάντο Σάντος): Καρνέζης, Μανιάτης, Μανωλάς, Χολέβας, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης, Κατσουράνης, Κονέ, Σαμαράς, Σαλπιγγίδης και Γκέκας.

Αλλαγές: 54’ Φετφατζίδης – Σαλπιγγίδη, 63’ Μήτρογλου –  Γκέκας, 68’ Μεχία – Αγκιλάρ,  78’ Καραγκούνης – Κονέ,76’ Τζάκσον Μαρτίνεζ – Γκουτιέρες

Γκολ: 5’ Αρμέρο, 58’ Γκουτιέρες