Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2024

Τσιτσιπάς: Ο Ολλανδός Φαν ντε Ζάντσχουλπ αντίπαλος του κορυφαίου Έλληνα τενίστα στους 16 του Swiss Indoors

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο11) πέρασε με δυσκολία το εμπόδιο του Φρανσίσκο Σερούντολο και στους 16 του Swiss Indoors θα κληθεί να αφήσει εκτός συνέχειας τον Ολλανδό Μπότικ φαν ντε Ζάντσχουλπ (Νο67).

Τον Μπότικ φαν ντε Ζάντσχουλπ, νούμερο 67 στην παγκόσμια κατάταξη, θα βρει μπροστά του ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο11) με στόχο την πρόκριση στα προημιτελικά του Swiss Indoors.

Ο Ολλανδός πέρασε στους 16 κορυφαίους τενίστες στο τουρνουά της Βασιλείας μετά την απόσυρση του Αλεξάντερ Μπόυμπλικ στον μεταξύ τους αγώνα.

Για την ιστορία ο Φαν ντε Ζάντσχουλπ μέχρι εκείνο το σημείο βρισκόταν μπροστά στο τρίτο σετ με 4-0 games, ενώ προηγουμένως είχε ισοφαρίσει σε 1-1 με 6-4, χάνοντας το πρώτο σετ με 6-3.

Θυμίζουμε ότι ο Τσιτσιπάς πήρε μία νίκη-θρίλερ επί του Φρανσίκσο Σερούντολο το βράδυ της Τρίτης (22/10) με 2-1 σετ (6-3, 6-7, 7-6).

Το ματς είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί την Πέμπτη (24/10), με την ώρα, όμως, να μην έχει γίνει ακόμη γνωστή.

πηγή: sport24.gr

Τζορτζ Μπάλντοκ: Πήρε την ελληνική ιθαγένεια ο γιος του

Αλόνσο: “Με ομαδικό πνεύμα και ανταγωνιστικότητα μπορούμε να νικήσουμε την Τσέλσι”