Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2024

Άνετα ο Ολυμπιακός στους 8 του κυπέλλου

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα και έχοντας παρακαταθήκη το 4-0 του πρώτου γύρου ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 του Αστέρα στην Τρίπολη και εξασφάλισε τη πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού περισσότερο χαρακτήρα καθώς το 4-0 του πρώτου γύρου δεν άφηνε περιθώρια για συγκινήσεις και εκπλήξεις. Ο Αστέρας ήθελε να αποδείξει πως το βαρύ σκορ του πρώτου αγώνα ήταν μια κακή παρένθεση, ενώ από την πλευρά του Ολυμπιακού ο μόνος που είχε να αποδείξει κάτι ήταν ο Σκέποβιτς στην παρθενική εμφάνιση με τα “ερυθρόλευκα”, που ήταν και ο σκόρερ της αναμέτρησης.

Στα πρώτα 45 λεπτά οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν ανοιχτά, βγάζοντας κάποιες φάσεις μπροστά από τις εστίες των Μέγιερι και Γεωργακόπουλου, χωρίς ωστόσο κάποια να είναι μεγάλη. Στο 21′ ο Κάφα είχε τετ α τετ με τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού να τον νικάει.

Οι πρωταθλητές είχαν κάποια προβλήματα στην ανάπτυξη λόγο της πίεσης των παικτών του Βεργέτη, ωστόσο είχαν κάποιες φάσεις με τον Φουστέρ και τον Ντομίνγκεζ. Ο Πελέ από την άλλη είχε ένα καλό σουτ που πέρασε λίγο έξω από την εστία των Αρκάδων στο 30′. Ο Αστέρας στο πρώτο μέρος διαμαρτυρήθηκε σε δύο περιπτώσεις. Στο 42′ ο Ζησόπουλος σκόραρε ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιτ. Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Στάικου Βεργέτη διαμαρτύρεται για πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Μουνάφο.

Ο Αστέρας μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο ζητόντας κάτι περισσότερο από το 0-0. Στο 46ο λεπτό ο Μουνάφο επιχείρησε σουτ το οποίο πέρασε λίγο έξω από την εστία του Μέγιερι. Ο ρυθμός του αγώνα χάλασε εξ’αιτίας κάποιων τραυματισμών και πτώσης της τάσης του ρεύματος, με αποτέλεσμα να γίνονται συχνές διακοπές στην αναμέτρηση. Στο 76′ ο Μίτσελ περνάει τον Σκέποβιτς στη θέση του Μήτρογλου και εκείνος ένα λεπτό αργότερα σημειώνει το μοναδικό γκολ του αγώνα. Ο Σέρβος φορ αφού πέρασε τον Ζησόπουλο, πέρασε και τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Γεωργακόπουλου  γράφοντας το 0-1. Στο 90′ οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για ένα ακόμα ακυρωθέν γκολ του Χουάνμα, ο οποίος χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ πάνω στον Μέγιερι αλλά και με χέρι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΣΤΕΡΑΣ: Γεωργακόπουλος, Λούι, Σανκαρέ (66 Γκοιάν), Κυριακόπουλος (75 Ντε Μπλάσις), Ζησόπουλος, Εντό, Σέτι, Μουνάφο, Κάφα, Ναβάρο (51 Κοντοές), Χουάνμα
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγιερι, Σαλίνο, Μπονγκ, Παπάζογλου, Παπαδόπουλος, Εντινγκά, Πελέ, Μασάντο (66 Βάις), Φουστέρ, Ντομίνγκεζ (57 Ιμπαγάσα), Μήτρογλου (76 Σέποβιτς)
Οι “ερυθρόλευκοι” στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουν τον Ατρόμητο.