Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2024

Μπάγερν – Ολυμπιακός 84-80: Στο ίδιο έργο θεατές οι ερυθρόλευκοι, ήττα στο Μόναχο με μοιραίο Βεζένκοβ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο Μόναχο με 84-80 από την Μπάγερν, καθώς οι Έντουαρντς και Μπούκερ έμοιαζαν ασταμάτητοι για την ομάδα του Μπαρτζώκα. Ο Βεζένκοβ πραγματοποίησε καλό παιχνίδι, ωστόσο ήταν μοιραίος, αφού αστόχησε στο σουτ, που θα έβαζε μπροστά τους ερυθρόλευκους.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το Μόναχο, καθώς η παράσταση του Έντουαρντς, με άξιο συμπαραστάτη τον Μπούκερ, έφεραν την ήττα με 84-80. Ο Βεζένκοβ έκανε καλή εμφάνιση για τον Ολυμπιακό, ωστόσο ήταν και ο μοιραίος, αφού αστόχησε σε κομβικό σουτ που θα έβαζε μπροστά τη ομάδα του στο σκορ.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με ένα επιμέρους 6-2, έχοντας πρωταγωνιστή τον Μουστάφα Φαλ, ωστόσο στη συνέχεια η Μπάγερν βρήκε ρυθμό και λύσεις, απειλώντας με τον Μπούκερ. Η ομάδα του Μπαρτζώκα φάνηκε να κόλλησε επιθετικά, με τον Βεζένκοβ ωστόσο να δίνει πόντους όπου χρειαζόταν. Τα σουτ από την περιφέρεια δεν έμπαιναν για τον Ολυμπιακό, που έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -1 (20-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν, με την second unit των ερυθρολεύκων να τα πηγαίνει σαφώς καλύτερα. Ο Λούκα Βιλντόσα εξελίχθηκε στον μαέστρο του Ολυμπιακού στο παρκέ, συνεισφέροντας τόσο στο σκοράρισμα, όσο και στη δημιουργία. Αυτή τη φορά τα σουτ μπήκαν από τον Αργεντινό, τον Ντόρσεϊ και τον Πίτερς, που σε συνδυασμό με την εξαιρετική άμυνα, έτρεξε ένα επιμέρους 12-24 και πήγε στην ανάπαυλα με διψήφιο προβάδισμα (32-43).

Ο Ολυμπιακός απώλεσε πολύ γρήγορα τη διψήφια διαφορά που έχτισε. Η αμυντική λειτουργία των ερυθρολεύκων δεν ήταν σε πολύ καλό επίπεδο στην τρίτη περίοδο, κάτι το οποίο έβαλε στο παιχνίδι τον Κάρσεν Έντουαρντς, που σε συνδυασμό με τον Ντέβιν Μπούκερ έκαναν ζημιά στην ομάδα του Μπαρτζώκα, η οποία διατήρησε ωστόσο ένα μικρό προβάδισμα (59-61 στο 30′).

Ο Έντουαρντς έμοιαζε ασταμάτητος και με δικό του σουτ έβαλε την Μπάγερν στο +7 στο 38′ (79-72). Ο Ολυμπιακός ωστόσο δεν τα παράτησε και απάντησε με δύο διαδοχικά τρίποντα από Γουόκαπ και Ντόρσεϊ (79-78).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χορντόβ, Κορτές, Λαουριναβίτσιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 32-43, 59-61, 84-80.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Μπάγερν πηγαίνει στην έδρα της Βίρτους (29/10, 22:00), ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Ρεάλ (29/10, 21:15).

πηγή: sport24.gr

Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός AKTOR 76-81: Ηγέτης Σλούκας στα κρίσιμα, οδήγησε τους πράσινους σε μεγάλο διπλό

Τσιτσιπάς – Φιλς 0-2: Ο Γάλλος τιμώρησε τα λάθη του Έλληνα τενίστα και τον απέκλεισε από τη συνέχεια του Swiss Indoors