Δευτέρα 7 Οκτωβρίου 2024

Χάλκινο για τον Νικολαΐδη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ!

Μια θέση στο βάθρο των νικητών εξασφάλισε σήμερα ο Στράτος Νικολαΐδης, ο οποίος κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στη σφαίρα κατηγορίας F20 στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Στίβου ΑμεΑ που φιλοξενείται στο Σουόνσι της Ουαλίας. Το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος κατέληξε στον Σουηδό Τζέφρι Ίγκε.

Αν και ο Νικολαΐδης είχε μόλις δύο έγκυρες βολές, αυτό δεν κατάφερε να τον κρατήσει πίσω από το να διακριθεί. Ο Έλληνας αθλητής, άλλωστε, έχει μεγάλες διακρίσεις στο ιστορικό του, καθώς είχε κατακτήσει τη δεύτερη θέση στην αντίστοιχη διοργάνωση του 2012, ενώ είχε βγει και τέταρτος στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Καλή, όμως, ήταν η ημέρα για τον ελληνικό στίβο και για άλλους αθλητές του Πρωταθλήματος Στίβου ΑμεΑ, καθώς ο Θανάσης Μπαράκας κατέλαβε την τέταρτη θέση στο μήκος κατηγορίας T11, ενώ οι Γιώργος Συριής και Δημήτρης Ζησίδης κατέλαβαν την 7η και 8η θέση, αντίστοιχα, στην κορίνα κατηγορίας F32.