Τρίτη 22 Οκτωβρίου 2024

Η Μπάγερν Μονάχου κατέκτησε το Audi Cup

Με ανατροπή και σκορ 2-1, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Μάντσεστερ Σίτι στον τελικό του Audi Cup που έγινε στην «Allianz Arena». Τρίτη η Μίλαν που κέρδισε νωρίτερα τη Σάο Πάουλο με 1-0. Αν και προηγήθηκε στο σκορ, η Μάντσεστερ Σίτι δεν κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου και γνώρισε την ήττα από τους Βαυαρούς με σκορ 2-1.

Το σύνολο του Μανουέλ Πελεγκρίνι προηγήθηκε με τον Αλβάρο Νεγρέδο στο 61ο λεπτό, ωστόσο είδε την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να ανατρέπει τα δεδομένα με τους Τόμας Μίλερ (65’ πέναλτι) και Μάριο Μάντζουκιτς (73’).

Το παιχνίδι:

Το πρώτο ημίχρονο ήταν βασανιστικό για τους «πολίτες», καθώς το σύνολο του Πεπ Γκουαρδιόλα πίεζε από τη μέση και μπροστά χωρίς να αφήνει περιθώρια ανάπτυξης στους φιλοξενούμενους. Μάλιστα, ο Κόστελ Παντίλιμον κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν σε δύο περιπτώσεις, καθώς αντέδρασε σωστά σε ωραίες προσπάθειες των Βαυαρών, από τον Φρανκ Ριμπερί στο 2ο και τον Άριεν Ρόμπεν στο 29ο λεπτό. Η Σίτι έδειξε σημάδια… ζωής σε δύο περιπτώσεις, όταν ο Πάμπλο Σαμπαλέτα βρήκε τον Στέβαν Γιόβετιτς εντός της περιοχής της Μπάγερν στο 32’, αλλά ο Μαυροβούνιος αστόχησε από πλεονεκτική θέση, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Γκαέλ Κλισί «χάλασε» την όμορφη συνεργασία των Νασρί – Γιόβετιτς – Φερναντίνιο, όταν σούταρε εκτός εστίας.

Στο δεύτερο μισό η Σίτι μπήκε πιο ορεξάτη και αν ο Μάνουελ Νόιερ δεν είχε αντιδράσει σωστά σε διείσδυση του Σαμίρ Νασρί μετά από πάσα του Κλισί, ο Γάλλος θα είχε ανοίξει το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα ο Νασρί βρήκε στόχο, αλλά είδε τη σημαία του βοηθού να υψώνεται για οφσάιντ και το τέρμα δεν μέτρησε. Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με τον Αλβάρο Νεγρέδο να δέχεται το στοπ από τον Νόιερ στο 55’, με τον Νασρί να συμμετέχει και σε αυτή τη φάση, κάνοντας τη σέντρα στον Ισπανό στράικερ. Αυτό που δεν έγινε στην τελευταία επίσκεψη των «πολιτών» στα καρέ της Μπάγερν, έγινε στο 61’. Ο Νεγρέδο δεν… πτοήθηκε από τα συνεχόμενα τραβήγματα του Μαρτίνεθ και πλάσαρε σωστά τον Νόιερ κάνοντας το 1-0. Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τόμας Μίλερ ευστόχησε σε πέναλτι το οποίο έκανε ο Πάμπλο Σαμπαλέτα και ισοφάρισε σε 1-1. Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Μάριο Μάντζουκιτς με όμορφη κεφαλιά (73’). Τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά αν ο Έντιν Τζέκο έβρισκε στόχο δύο λεπτά πριν τη λήξη, ωστόσο το… δολοφονικό ένστικο ήταν αυτό που του έλειψε στην τελική προσπάθεια.

Στον μικρό τελικό, η Μίλαν επικράτησε της Σάο Πάουλο με σκορ 1-0 (Κίνσλι Μπόατενγκ 52’) και κατέκτησε την τρίτη θέση.