7:10 Σάββατο 6 Ιουλίου 2024

Κροατία - Νέα Ζηλανδία 86-90: Θρίαμβος των Tall Blacks και θρίλερ στον α' όμιλο του Προολυμπιακού

Η Νέα Ζηλανδία πάλεψε σαν να μην υπάρχει αύριο, νίκησε με 90-86 την Κροατία σε ένα εκπληκτικό ματς και έβαλε φωτιά στον α’ όμιλο του Προολυμπιακού Τουρνουά του Πειραιά.

Εντυπωσιακή μάχη έγινε το απόγευμα της Τετάρτης (3/7) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, με Κροατία και Νέα Ζηλανδία να χαρίζουν σπουδαίο θέαμα στο κοινό που βρέθηκε στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης ημέρας του Προολυμπιακού Τουρνουά. Στο φινάλε νικητές ήταν οι Νεοζηλανδοί (90-86), που έκαναν εκπληκτική προσπάθεια και τεράστιο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά.

Ο αγώνας

Με 6/8 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, οι Νεοζηλανδοί ακολούθησαν τους Κροάτες που έκλεισαν το δεκάλεπτο με οκτώ ασίστ, χωρίς λάθος και με 11/15 δίποντα (5/5 ο Ζούμπατς). Στο ίδιο μοτίβο έμεινε και η δεύτερη περίοδος, με την Κροατία να έχει εκπληκτική αποτελεσματικότητα (68% στα συνολικά σουτ, 17 ασίστ για δύο λάθη), απέναντι στην Νέα Ζηλανδία των 10/15 τριπόντων και των επισης δύο λαθών. Χορταστικό εικοσάλεπτο, μπροστά σε λίγο κόσμο.

Οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα μετά την ανάπαυλα. Ζούμπατς με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και Χεζόνια – Σάριτς με 8 πόντους έκαστος βοήθησαν την Κροατία να διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα (79-74, 30′). Η παραγωγικότητα έπεσε δραματικά στο ξεκίνημα της τέταρτης, η Νέα Ζηλανδία κράτησε τη διαφορά χαμηλά (86-82 στο 37′), μείωσε και στο καλάθι, ισοφάρισε στο 86-86 με απίθανο λέι-απ του Ίλι και πέρασε και μπροστά με καλάθι του ίδιου (86-88).

Ο Χεζόνια αστόχησε σε τρίποντο, ο ΛιΆφα σκόραρε βολές για το 86-90 στα 15″, ο Χεζόνια έκανε έρμπολ σε τρίποντο αμέσως μετά και το ματς κρίθηκε οριστικά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Ανάγια, Αλ-Σουβαΐλι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-28, 60-55, 79-74, 86-90

Η παραδοσιακή Χάκα από τους παίκτες της Νέας Ζηλανδίας πριν το τζάμπολ του αγώνα με την Κροατία

Οι παίκτες της Νέας Ζηλανδίας χόρεψαν την παραδοσιακή Χάκα πριν από το παιχνίδι της ομάδας τους με αντίπαλο την Κροατία για το Προολυμπιακό Τουρνουά του ΣΕΦ.

Λίγο πριν το τζάμπολ του αγώνα της Κροατίας με τη Νέα Ζηλανδία για το Προολυμπιακό Τουρνουά του ΣΕΦ, οι παίκτες των τυπικά φιλοξενούμενων χόρεψαν την παραδοσιακή Χάκα.

Πρόκειται για παραδοσιακό χορό της Νέας Ζηλανδίας, τον οποίοι οι παίκτες χόρεψαν έχοντας απέναντί τους τους αθλητές της Κροατίας, οι οποίοι στέκονταν και τους κοίταζαν.

Δείτε εδώ το VIDEO:

Σάσα Βεζένκοβ: Στην Βουλγαρία άνθρωποι του Ολυμπιακού για να εκφράσουν το ενδιαφέρον τους στον παίκτη

Σλοβενία – Κροατία 92-108: Εκπληκτική εμφάνιση απο τους Κροάτες, που στέλνουν την παρέα του Ντόντσιτς πάνω στην Ελλάδα