Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2024

Οι εξευτελιστικές επιδόσεις της ΑΕΚ στα ντέρμπι

Σε 12 ντέρμπι έχει γνωρίσει την ήττα και 10 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα, με τα τέρματα να είναι 18-34 σε βάρος της

Με το… σταγονόμετρο κερδίζει ντέρμπι η ΑΕΚ, μετά το πρωτάθλημα της σεζόν 2017/18. Συγκεκριμένα, η ομάδα, μετρά μόλις 3 νίκες στα 25 ντέρμπι που έχουν μεσολαβήσει έκτοτε, έχοντας αναλυτικά 12 ήττες και 10 ισοπαλίες, με τα τέρματα να είναι 18-34 σε βάρος της! Στο διάστημα αυτό των 2,5 χρόνων, η ΑΕΚ δεν έχει κερδίσει ποτέ τον Ολυμπιακό, έχει κερδίσει τον ΠΑΟΚ στα playoffs χωρίς αντίκρισμα και δύο φορές τον Παναθηναϊκό που σαφέστατα δεν είναι ανταγωνιστής για τον τίτλο.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Επιπλέον οι «κιτρινόμαυροι» έχουν χάσει και τρεις τελικούς Κυπέλλου, δύο από τον ΠΑΟΚ και έναν από τον Ολυμπιακό. Να θυμίζουμε πως την πρωταθληματική σεζόν 2017/18 η ΑΕΚ, είχε πάρει σχεδόν όλα τα ντέρμπι. Είχε κερδίσει τρεις φορές τον Ολυμπιακό, 3-2 στο πρωτάθλημα και 2-1 για το Κύπελλο στο ΟΑΚΑ, 1-2 στο Φάληρο για την Super League και είχε πάρει 0-0 στο ίδιο γήπεδο στο πρώτο ματς Κυπέλλου. Οι δύο νίκες για το πρωτάθλημα, δε, είχαν έρθει με μεγάλες ανατροπές. Επίσης η Ένωση είχε νικήσει τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με 1-0 με δέκα παίκτες παίρνοντας ισοπαλία στην Τούμπα μέχρι το ματς να διακοπεί με την εισβολή του οπλοφόρου Ιβάν Σαββίδη (και να της επικυρωθεί το ματς με 3-0), ενώ είχε κερδίσει 3-0 τον Παναθηναϊκό στο ρελαντί και είχε ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις στην Λεωφόρο 1-1Μοναδική της ήττα, εκείνη την περίοδο, ήταν στον τελικό Κυπέλλου από τον ΠΑΟΚ.