Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2024

Ολυμπιακός – Νότιγχαμ Φόρεστ 1-0: Φιλική νίκη με γκολ Κασάμι πριν από την επιστροφή στις υποχρεώσεις

Ο Ολυμπιακός έδωσε το τελευταίο φιλικό πριν από την επανέναρξη των επίσημων υποχρεώσεων του επικρατώντας 1-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ, χάρη στο γκολ του Παϊτίμ Κασάμι στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός αναμετρήθηκε με τη Νότιγχαμ Φόρεστ στο Γεώργιος Καραϊσκάκης στο τελευταίο παιχνίδι πριν από την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων. Το ματς είχε ιδιαίτερο σκοπό, καθώς όλα τα έσοδα δόθηκαν στο Σωματείο “ΕΛΠΙΔΑ- Σύλλογος Φίλων Παιδιών με καρκίνο”, ενώ συγκεντρώθηκαν και παιχνίδια στο φαληρικό γήπεδο.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν 1-0 της αγγλικής ομάδας της Premier League με τον Παϊτίμ Κασάμι να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 39ο λεπτό. Πλέον ο Ολυμπιακός συγκεντρώνεται στο παιχνίδι απέναντι στον Ατρόμητο για το Κύπελλο Ελλάδας την Πέμπτη (15/12, 19:30).

Το ματς

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Πίεζαν ψηλά τη Νότιγχαμ Φόρεστ, κρατούσαν χαμηλά το τέμπο, ενώ προσπαθούσαν να διατηρήσουν και την κατοχή. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Αραμπί και ο Μπιέλ έπαιξαν καταπληκτικό 1-2, ο Ισπανός πάτησε περιοχή, με τον αμυντικό της Νότιγχαμ να βάζει το πόδι του στο σουτ του Μπιέλ και να παραχωρεί κόρνερ.

Η ομάδα του Μίτσελ δεν απειλήθηκε και στο 38ο λεπτό είχε πολύ καλή στιγμή. Ο Μπιέλ έξω από την περιοχή σήκωσε την μπάλα για τον Φορτούνη, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση με τον Χέντερσον να διώχνει. Ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός μπήκε μπροστά στο σκορ.

Ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Κασάμι πήρε την κεφαλιά νικώντας τους πάντες στον αέρα και έκανε το 1-0. Στο 41′ οι Πειραιώτες είχαν και δεύτερη καλή στιγμή, με τον Αραμπί να σουτάρει άουτ, με την πάσα να ανήκει ξανά στον Κώστα Φορτούνη.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, με τον Ολυμπιακό έως το 70ο λεπτό να έχει αλλάξει τους 10 από τους 11 παίκτες. Η Νότιγχαμ προσπάθησε να πιέσει, κυρίως με δύο προσπάθειες του Τζόνσον (60′ – 62′) όμως οι Τζολάκης και Πασχαλάκης απέκρουσαν.

Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν, έπειτα από τις αλλαγές, με την μπάλα να πηγαίνει αρκετές φορές προς την πλευρά του Μαρσέλο. Στο 72′ ο Μπακαμπού έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χέντερσον.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ είχε την κατοχή, προσπαθώντας να γίνει απειλητική στα τελευταία λεπτά. Ο Ολυμπιακός απορροφούσε την πίεση και επιχειρούσε να παίξει στην κόντρα. Έτσι, το 1-0 των ερυθρόλευκων παρέμεινε έως το φινάλε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης (61′ Πασχαλάκης), Ρέαμπτσουκ (61′ Μαρσέλο), Ρέτσος (70′ Καλογερόπουλος), Παπασταθόπουλος (45′ Ντόι), Βρουσάι (70′ Λάιντνερ), Εμβιλά, Κασάμι (61′ Σαασέκου), Αγκιμπού Καμαρά (61′ Μασούρας), Μπιέλ (61′ Ροντρίγκες), Φορτούνης (70′ Μπόουλερ), Αραμπί (61′ Μπακαμπού)

ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Χέντερσον, Μανγκαλά (46′ Ο’ Μπράιεν), Κόλμπακ (61′ Ντένις), Γκιμπς-Γουάιτ (82′ Σάριτζ), Λίνγκαρντ (46′ Αγουονίγι), Τζόνσον (61′ Σκάρπα), Γέιτς, Οριέ (90′ Σο), ΜακΚένα (46′ Κουκ), Μπολί (46′ Γουόραλ), Λόντι (61′ Τόφολο)

πηγή: sport24.gr

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Παναθηναϊκός: Τρεις μήνες εκτός ο Γκάνεα λόγω επιπλοκών από κορωνοϊό, πάει για αριστερό μπακ το τριφύλλι

Μουντιάλ 2022, Αργεντινή: Η FIFA ανοίγει φάκελο για όσα συνέβησαν στο ματς με την Ολλανδία