Δευτέρα 7 Οκτωβρίου 2024

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 75-52. Επόμενο ραντεβού για τις δύο ομάδες, στον 4ο τελικό στο ΟΑΚΑ

Με μια ολοκληρωτική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 75-52 στον 3ο τελικό της Basket League, έκανε το 2-1 στη σειρά και πλέον θέλει μία νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Επόμενο ραντεβού για τις δύο ομάδες, στον 4ο τελικό στο ΟΑΚΑ, την ερχόμενη Πέμπτη (15/06, 21:15). Κορυφαία ομαδική λειτουργία για τον Ολυμπιακό που απόψε πήρε πράγματα από σχεδόν όλους τους παίκτες του, καθοριστικός ο Κώστας Σλούκας, έχοντας τρομερή εμφάνιση στο σκοράρισμα και τη δημιουργία, τελειώνοντας το ματς με 14 πόντους και 7 ασίστ ενώ θετικοί ήταν ακόμα οι ΜακΚίσικ (11π.) και Φαλ (11π.).

Μοναδικό μελανό σημείο στο παιχνίδι o ο τραυματισμός του Κώστα Παπανικολάου. Ο Έλληνας φόργουορντ ένιωσε σφίξιμο στη γάμπα και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Από πλευράς ηττημένων, διασώθηκε ο Λι (11π.) και ο Γκριγκόνις (13π.) Απρόοπτο και στους πράσινους με τον Πονίτκα, ο οποίος χτύπησε στη μύτη και δεν αγωνίστηκε καθόλου στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός εμφάνισε ανταγωνιστικό πρόσωπο μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκε με 19-18. Η εικόνα του, όμως, ήταν καταστροφική στη δεύτερη περίοδο, με τους Πειραιώτες να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και να ξεφεύγουν με οκτώ πόντους στο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος ήταν παράσταση για έναν ρόλο, αυτόν του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και έφτασαν δια περιπάτου στη νίκη.