Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2024

Πελάτη έχει τον Μουρίνιο ο Γκουαρντιόλα και με την Μπάγερν!

Με τον τρόπο που έχασε το Champions League το 2012 πήρε την εκδίκησή της η Μπάγερν απέναντι στην Τσέλσι. Οι Βαυαροί επικράτησαν, 5-4, στα πέναλτι (2-2 στην παράταση) των «μπλε» και κατάκτησαν το Super Cup.

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα είδε τους παίκτες του να ισοφαρίζουν στο 120΄ με τον Ντάντε στην παράταση και με ήρωα τον Τσεχ, που έπιασε το μοναδικό άστοχο πέναλτι (Λουκάκου), να κλέβουν την κούπα από τον Ζοσέ Μουρίνιο.

Η Τσέλσι αν και είδε την Μπάγερν να ξεκινάει «φορτσάτη» κατάφερε να προηγηθεί με τέρμα του Φερνάντο Τόρες στο 8’, έπειτα από αντεπίθεση σεμινάριο. Στη συνέχεια οι «Βαυαροί» ανέβασαν στροφές έγιναν πιο ουσιαστικοί στην τελική προσπάθεια και κατάφεραν να απαντήσουν με τον καλύτερο τους παίκτη, Φρανκ Ριμπερί, στο 49’. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι άνοιξε, καθώς ο Ζοσέ Μουρίνιο αποφάσισε να παίξει πιο επιθετικά, με τις δύο ομάδες να χάνουν πολλές ευκαιρίες με χαρακτηριστικότερη το δοκάρι του Ιβάνοβιτς στο 79’.

Τελικά τα δίχτυα δεν «κουνήθηκαν» για τρίτη φορά και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί ήταν η ώρα του Εντέν Αζάρ να «πυροβολήσει» και να κάνει το 2-1 και να της χαρίσει το πρώτο τρόπαιο της σεζόν. Το καλύτερο το φύλαγε για το τέλος όμως η Μπάγερν, όπου ισοφάρισε με τον Ντάντε στο 120΄ οδηγώντας το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι. Στη μονομαχία Τσεχ-Νόιερ νικητής ήταν Γερμανός που έπιασε το πέναλτι του Λουκάκου λυτρώνοντας την ομάδα του.