Τρίτη 22 Οκτωβρίου 2024

Πεντάρα ο Ολυμπιακός για τους ΄΄21΄΄

Στην σκιά του τραγικού γεγονότος του θανάτου των 21 της Θύρας 7, στις 8 Φεβρουαρίου 1981, διεξήχθη η αναμέτρηση της Βέροιας με τον Ολυμπιακό. Πριν την έναρξη του αγώνα οι φίλοι της Βέροιας πήγαν μπροστά από τους 400 περίπου οπαδούς του Ολυμπιακού και άφησαν λουλούδια καταχειροκροτούμενοι.

Οι οπαδοί του Ολυμπιακού

Από την μεριά τους οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο φορώντας περιβραχιόνια που ανέγραφαν την ημερομηνία του τραγικού συμβάντος, ενώ στη συνέχεια κατευθύνθηκαν προς τους οπαδούς τους και άνοιξαν ένα πανό το οποίο έγραφε: “8/2/1981 Αδέρφια ζείτε εσείς μας οδηγείτε”.

Bf-D2BZCIAAbe9U

Bf-DjlwCAAE_QrH

Οι παίκτες του Ολυμπιακού με το πανό

Με τον Ολυμπιακό να αντιμετωπίζει κάποια μικροπροβλήματα στην έναρξη του παιχνιδιού, ίσως και λόγο συναισθηματικής φόρτισης, η πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή έγινε στο 24΄ όταν ο Πέρεζ έσκαψε ωραία την μπάλα και εκείνη πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καντιμοίρη. Ένα λεπτό αργότερο ο Κάμπλε θα βγάλει την σέντρα, ο Πέρεζ θα πιάσει την κεφαλιά αλλά ο πορτιέρο των γηπεδούχων θα μπλοκάρει. Στο 29΄ ευκαιρία για την Βέροια όταν ο Μάνος αντί να σουτάρει από εξαιρετική θέση, πήγε να δώσει πάσα τον Μπεν, με τον Μανωλά να διώχνει σωτήρια την μπάλα. Στο 35′  ο Πέρες θα κάνει την σέντρα, ο Ντομίνγκες θα πιάσει ένα καλό σουτ και ο Καντιμοίρης θα διώξει πριν η μπάλα φτάσει στον Σέποβιτς. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός θα χάσει την ευκαιρία να προηγηθεί πριν πάει στα αποδυτήρια, με τον Ντομίνγκες να αποφεύγει δύο αντιπάλους, να κάνει το σουτ το οποίο όμως θα περάσει λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έδειχνε να πατάει καλύτερα και στο 53′ ο Κάμπελ θα κάνει ωραία κίνηση και καλό σουτ, αναγκάζοντας τον Καντιμοίρη να πραγματοποιήσει μια δύσκολη επέμβαση. Το επόμενο λεπτό ο Παπάζογλου θα βγάλει την σέντρα αλλά ο Σέποβιτς δεν θα καταφέρει με προβολή μπροστά από τον πορτιέρο της Βέροιας να ανοίξει το σκορ. Ο Ολυμπιακός παρότι προσπαθούσε να πετύχει κάποιο τέρμα δεν είχε καλή εικόνα. Γεγονός το οποίο δεν απέτρεψε τελικά το τέρμα σε βάρος της Βέροιας. Ο Ολαϊτάν θα συνεργαστεί με τον Μανιάτη και ο πρώτος θα τροφοδοτήσει τον Ντομίνγκες  ο οποίος με κεφαλιά θα κάνει το 0-1 στο 59′. Ο Ολυμπιακός έμοιαζε ασταμάτητος από τη στιγμή που πέτυχε το πρώτο γκολ. Δέκα λεπτά αργότερα και χωρίς να έχει γίνει τίποτα το αξιόλογο στο ενδιάμεσο, ο Ολυμπιακός θα διπλασιάσει τα τέρματα του. Ο Ντομίνγκες θα βγάλει τη σέντρα, ο Παπάζογλου θα πηδήξει για την κεφαλιά χωρίς να καταφέρει να βρει την μπάλα, κάτι το οποίο όμως θα κάνει ο Πέρεζ σημειώνοντας το 0-2. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για του φιλοξενούμενους, οι παίκτες του Μίτσελ θα κάνουν το 0-3. Στο 70′  ο Ντομίνγκες θα κλέψει την μπάλα από τον Τζιμογιάννη, θα σεντράρει για τον Ολαϊτάν, που με προβολή από κοντά θα πετύχει το τρίτο τέρμα του Ολυμπιακού. Ο Ιμπαγάσα, που είχε πάρει τη θέση του Κάμπελ, θα βγάλει τον Ντομίνγκες μόνο του με τον Καντιμοίρη αλλά το σουτ του Αργεντινού θα περάσει άουτ στο 77′. Πέντε λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 90,  ο Ιμπαγάσα θα βγάλει φοβερή πάσα στον Ντομίνγκες ο οποίος θα γυρίσει πολύ καλά στον Μανιάτη που με προβολή από κοντά θα κάνει το 0-4. Στο 87΄η Βέροια θα έχει δοκάρι με το σουτ του Μπαργκάν. Στις καθυστερήσεις και μετά από συνεργασία Ιμπαγάσα-Πέρες-Παπάζογλου ο τελευταίος γύρισε για τον Ολαϊτάν που από κοντά έκανε το τελικό 0-5.