Τρίτη 22 Οκτωβρίου 2024

Θρίαμβος για την Εθνική Εφήβων απέναντι στην Κροατία

Αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα, η Εθνική Εφήβων έκαμψε την αντίσταση της Κροατίας με 76-67 και ολοκλήρωσε με νίκη την παρουσία της στον 1ο όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, το οποίο διεξάγεται στη Λετονία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος και παρά την αντεπίθεση της “Χρβάτσκα” στην επανάληψη, διατήρησε τη ψυχραιμία του και πήρε τη δεύτερη νίκη του σε σύνολο τριών αγώνων στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης.

Πλέον, το σύνολο του Γιώργου Βλασσόπουλου περιμένει το αποτέλεσμα του έτερου αγώνα του ομίλου (Λετονία-Ιταλία, 18:30) ώστε να μάθει εάν θα τερματίσει στην πρώτη ή δεύτερη θέση του ομίλου.

Η Εθνική ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα κι επέβαλε από νωρίς τον δικό της ρυθμό, ξεφεύγοντας με το… καλημέρα με +15 (10-25, 10′). Στη συνέχεια, η Κροατία δεν μπορούσε να αντιδράσει κι έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε με άνεση ως και το τέλος του ημιχρόνου μια διαφορά περί τους 20 πόντους (24-41, 20′), θέτοντας γερές βάσεις για τη νίκη.

Στην επανάληψη, η Κροατία ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και έριξε άμεσα τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (37-45, 23′), ενώ πλησίασε και στο καλάθι, ωστόσο η Εθνική κρατούσε “με νύχια και με δόντια” το προβάδισμα ενόψει της δ’ περιόδου (50-55, 30′). Εκεί, η “Χρβάτσκα” συνέχισε την αντεπίθεσή της και μάλιστα πέρασε μπροστά στο σκορ με 62-61 έξι λεπτά πριν το τέλος. Σ’ εκείνο το σημείο, όμως, η Εθνική αντέδρασε και με ένα τρίποντο του Ρογκαβόπουλου στο 1:46” πριν το τέλος ξέφυγε με 65-74, γεγονός που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της “γαλανόλευκης”.

Κορυφαίος των παικτών του κόουτς Βλασσόπουλου ήταν ο Νίκος Αρσενόπουλος με 16 πόντους, ενώ ακολούθησαν Ρογκαβόπουλος (13π.), Τσουμάνης (11π.) και Σανδραμάνης (10π.). Από πλευράς Κροατίας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βούιτσιτς με 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 10-25, 24-41, 50-55, 67-76

Διαιτητές: Καστίγιο (Ισπανία), Ουντιάνσκι (Μ. Βρετανία), Ντράγκος-Αλίν (Ρουμανία)

Κροατία (Αντζούλοβιτς): Ερσλαν 10, Μάντσερ 13 (3), Παλοκάι 6, Ρούντζιτς 2, Βούιτσιτς 15 (3), Τσουμπρίλο 3 (1), Γιάνκοβιτς, Πλάνινιτς 7 (10 ριμπάουντ), Σάμανιτς 11 (10 ριμπάουντ)

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 16 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γάργαλης 4 (8 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σανδραμάνης 10, Τσουμάνης 11 (9 ριμπάουντ), Χατζιδάκης 2, Χουγκάζ 6, Κουρτίδης 10 (2), Τσιρογιάννης 2, Βουλγαρόπουλος 2